discipline
|
gold
|
power
|
silver
|
power
|
bronze
|
power
|
100 m (wind: -0.2)
|
Tobias Unger ( LAZ Salamander Kornwestheim-Ludwigsburg )
|
10.20 s
|
Stefan Schwab ( TSV Schwarzenbek )
|
10.25 s
|
Martin Keller ( LAC Erdgas Chemnitz )
|
10.32 s
|
200 m (wind: 0.0)
|
Daniel Schnelting ( LAZ Rhede )
|
20.54 s
|
Alexander Kosenkow ( TV Wattenscheid 01 )
|
20.59 s
|
Aleixo Platini Menga ( TSV Bayer 04 Leverkusen )
|
20.70 s
|
400 m
|
Simon Kirch ( SV Schlau.com Saar 05 Saarbrücken )
|
45.57 s
|
Bastian Swillims ( TV Wattenscheid 01 )
|
45.71 s
|
Ruwen Faller ( SC Magdeburg )
|
46.05 s
|
800 m
|
Robin Schembera ( TSV Bayer 04 Leverkusen )
|
1: 51.47 min
|
René Herms ( LG Braunschweig )
|
1: 51.65 min
|
Sören Ludolph ( LG Braunschweig )
|
1: 52.12 min
|
1500 m
|
Stefan Eberhardt ( TH Laufclub Erfurt )
|
3: 41.54 min
|
Wolfram Müller ( LG asics Pirna )
|
3: 41.63 min
|
Christian Hengmith ( TUSEM Essen )
|
3: 43.46 min
|
5000 m
|
Arne Gabius ( LAV Asics Tübingen )
|
14: 08.40 min
|
Zelalem Martel ( LG Neckar-Enz )
|
14: 08.59 min
|
Marc-André Kowalinski ( Post-Sport Telekom Trier )
|
14: 10.72 min
|
10,000 m
|
Sebastian Hallmann ( LG Stadtwerke Munich )
|
29: 24.13 min
|
Raphael Schäfer ( LC asics Rehlingen )
|
29: 25.82 min
|
Stephan Hohl ( TV Huchenfeld )
|
29: 43.82 min
|
10 km road run
|
Falk Cierpinski ( SG Spergau )
|
29:14 min
|
Steffen Uliczka ( SG TSV Kronshagen / Kieler TB )
|
29:17 min
|
Alexander Lubina ( TV Wattenscheid 01 )
|
29:19 min
|
10 km road race , team competition
|
TV Wattenscheid 01 ( Alexander Lubina , Stefan Koch , Manuel Meyer )
|
1:29:04 h
|
SG Spergau ( Falk Cierpinski , Benjamin Lindner , Michael Müller )
|
1:31:46 h
|
SC DHfK Leipzig ( Jakob Stiller , Sven Weyer , Vincent Hoyer )
|
1:32:24 h
|
half marathon
|
Martin Beckmann ( LG Leinfelden-Echterdingen )
|
1:06:08 h
|
Florian Neuschwander ( LG Stadtwerke Munich )
|
1:06:37 h
|
Lennar Sponar ( Berliner SV 1892 )
|
1:06:41 h
|
Half marathon , team competition
|
LG Stadtwerke München ( Florian Neuschwander , André Green , Matthias Ewender )
|
3:24:28 h
|
LG Passau ( Richard Friedrich , Christian Dirscherl , Raphael vielhner )
|
3:27:15 h
|
TH Laufclub Erfurt ( Christian Seiler , Markus Koch , Arne Leipziger )
|
3:27:30 h
|
marathon
|
Martin Beckmann ( LG Leinfelden-Echterdingen )
|
2:18:28 h
|
Dennis Pyka ( LG Telis Finanz Regensburg )
|
2:22:01 h
|
Tobias Sauter ( TSV Eltingen / Leonberg )
|
2:22:41 h
|
Marathon , team competition
|
LG Stadtwerke München ( Florian Neuschwander , André Green , Norman Feiler )
|
7:28:37 h
|
TSV Friedberg-Fauerbach ( Philipp Ratz , Benedikt Heil , Marco Diehl )
|
7:28:51 h
|
LAV Asics Tübingen ( Matthias Koch , Christian Wolf , Klaus Vetter )
|
7:55:44 h
|
100 km road run
|
Michael Sommer ( Oak Cross Schwaikheim )
|
6:56:17 h
|
Thomas König ( SuL Lößnitz )
|
7:02:46 h
|
Helmut Dehaut ( VT Zweibrücken )
|
7:10:32 h
|
100 km road race , team competition
|
TV Jahn Kempten ( Matthias Dippacher , Thomas Miksch , Gerald Blumrich )
|
23:54:03 h
|
SG Neukirchen-Hülchrath ( Ralf Weis , Stefan Weigelt , Thomas Mirz )
|
25:00:03 h
|
LTF Marpingen ( Jörg Hooß , Gernot Helferich , Peter Wagner )
|
25:20:42 h
|
110 m hurdles (wind: +0.2)
|
Thomas Blaschek ( LAZ Leipzig )
|
13.52 s
|
Alexander John ( LAZ Leipzig )
|
13.53 s
|
Willi Mathiszik ( LAZ Leipzig )
|
13.63 s
|
400 m hurdles
|
Lars Birger Hense ( TSV Friedberg-Fauerbach )
|
50.81 s
|
Thomas Goller ( TV Wattenscheid 01 )
|
51.64 s
|
Philipp Bastians ( TV Wattenscheid 01 )
|
51.79 s
|
3000 m obstacle
|
Steffen Uliczka ( SG TSV Kronshagen / Kieler TB )
|
8: 46.69 min
|
Norbert Löwa ( LG North Berlin )
|
8: 52.39 min
|
Martin Allgeyer ( LSG Aalen )
|
8: 58.81 min
|
4 × 100 m relay
|
TV Wattenscheid 01 ( Jan-Christopher Schulte , Julian Reus , Sebastian Ernst , Ronny Ostwald )
|
39.22 s
|
TV Gladbeck ( Florian Lamers , Matthias Bos , Kevin Sellke , Sebastian Fricke )
|
39.73 s
|
TSV Friedberg-Fauerbach ( Michael Weber , Till Helmke , Nils Müller , Sebastian Schäfer )
|
39.79 s
|
4 × 400 m relay
|
SCC Berlin ( Sven Buggel , Florian Seitz , Frederic Zweigner , Julian Kiwus )
|
3: 11.15 min
|
TSV Friedberg-Fauerbach ( Christian Klein , Florian Schwalm , Sebastian Schäfer , Michael Weber )
|
3: 11.82 min
|
VfL Sindelfingen ( Stefan Kinzy , Hannes Scharpf , Steffen Gann , Manuel Ilg )
|
3: 14.10 min
|
3 × 1000 m relay
|
LG North Berlin ( Alexander Hudak , Franek Haschke , Carsten Schlangen )
|
7: 07.27 min
|
TV Wattenscheid 01 ( Christian Glatting , Thorben Grothaus , Christoph Lohse )
|
7: 07.53 min
|
TH Laufclub Erfurt 1 ( Andreas Freimann , Stefan Eberhardt , Georg Eberhardt )
|
7: 11.37 min
|
10,000 m walk
|
André Höhne ( SCC Berlin )
|
40: 22.68 min
|
Christopher Linke ( SC Potsdam )
|
43: 36.80 min
|
Jan Albrecht ( Apoldaer LV 90 )
|
44: 06.56 min
|
20 km walk
|
André Höhne ( SCC Berlin )
|
1:23:43 h
|
Michael Schneider ( LAC source Fürth / Munich )
|
1:38:47 h
|
Steffen Borsch ( ASV 1902 Sangerhausen )
|
1:41:05 h
|
20 km walk , team competition
|
ASV 1902 Sangerhausen ( Steffen Borsch , Dick Gnauck , Mario Kerber )
|
5:19:26 h
|
LAC Quelle Fürth / Munich ( Michael Schneider , Denis Franke , Alfons Schwarz )
|
5:22:48 h
|
SV unit 1875 Worbis ( Frank Werner , Andreas Franke , Ronald Papst )
|
5:28:28 h
|
50 km walk
|
Christopher Linke ( SC Potsdam )
|
4:03:59 h
|
Michael Schneider ( LAC source Fürth / Munich )
|
4:36:57 h
|
Helmut Prieler ( SpVgg Niederaichbach )
|
4:40:37 h
|
high jump
|
Raúl Spank ( Dresdner SC )
|
2.23 m
|
Matthias Haverney ( SC Magdeburg )
|
2.23 m
|
Martin Günther ( LG Eintracht Frankfurt )
|
2.23 m
|
Pole vault
|
Tim Lobinger ( LG Stadtwerke Munich )
|
5.75 m
|
Danny Ecker ( TSV Bayer 04 Leverkusen )
|
5.75 m
|
Raphael Holzdeppe ( LAZ Zweibrücken )
|
5.75 m
|
Long jump
|
Sebastian Bayer ( TSV Bayer 04 Leverkusen )
|
8.15 m
|
Nils Winter ( Team references Leverkusen )
|
8.08 m
|
Peter Rapp ( LAV Asics Tübingen )
|
7.87 m
|
Triple jump
|
Charles Friedek ( Team Reference Network Leverkusen )
|
16.56 m
|
Andreas Pohle ( ASV Erfurt )
|
16.50 m
|
Daniel Coal ( LG Ratio Münster )
|
15.87 m
|
Shot put
|
Ralf Bartels ( SC Neubrandenburg )
|
20.60 m
|
Peter Sack ( LAZ Leipzig )
|
20.41 m
|
Sven-Eric Hahn ( VfL Sindelfingen )
|
19.55 m
|
Discus throw
|
Robert Harting ( SCC Berlin )
|
66.26 m
|
Michael Möllenbeck ( TV Wattenscheid 01 )
|
62.98 m
|
Sascha Hördt ( TSG Akus Weinheim )
|
59.66 m
|
Hammer throw
|
Markus Esser ( TSV Bayer 04 Leverkusen )
|
76.75 m
|
Jens Rautenkranz ( USC Mainz )
|
73.22 m
|
Karsten Kobs ( ASC Dortmund )
|
72.73 m
|
Javelin throw
|
Tino Häber ( LAZ Leipzig )
|
80.15 m
|
Peter Esenwein ( LAZ Salamander Kornwestheim-Ludwigsburg )
|
77.22 m
|
Manuel Nau ( SCC Berlin )
|
75.32 m
|
Decathlon
|
Norman Müller ( Hallesche Athletics Friends )
|
7720 P
|
Nicolai Peselmann ( TV Wattenscheid 01 )
|
7428 P
|
Steffen Willwacher ( LG ASV / DSHS Cologne )
|
7172 P
|
Decathlon , team competition
|
TV Wattenscheid 01 ( Nicolai Peselmann , Dominique Eleyth , Philipp Meyer )
|
20,265 P
|
asics Team Wendelstein ( Niklaus Roscheck , Tom Bechert , Christoph Roscheck )
|
20,059 P
|
only 2 teams in the rating
|
|
Cross country middle distance - 3.6 km
|
Franek Haschke ( LG North Berlin )
|
10:45 min
|
Christoph Jäckel ( TSV Graefelfing )
|
10:46 min
|
Christophe Chayriguet ( LG Olympia Dortmund )
|
10:47 min
|
Cross-country middle distance, team competition
|
LG North Berlin ( Franek Haschke , Norbert Löwa , Kai-Markus Kirchner )
|
32:52 min
|
SG Wenden ( Simon Huckestein , Niklas Bühner , Alexander Brushinski )
|
33:17 min
|
Regional Court Badenova Northern Black Forest ( Christian Lenk , Tobias Giering , Markus Giering )
|
33:19 min
|
Cross - country long distance - 9.9 km
|
Stephan Hohl ( TV Huchenfeld )
|
29:41 min
|
Sebastian Hallmann ( LG Stadtwerke Munich )
|
29:59 min
|
Falk Cierpinski ( SG Spergau )
|
30:09 min
|
Cross - country long distance, team competition
|
LG Stadtwerke München ( Sebastian Hallmann , Florian Neuschwander , Matthias Ewender )
|
1:32:08 h
|
LG Passau ( Stefan Paternoster , Richard Friedrich , Stefan Hohberger )
|
1:33:06 h
|
TV Wattenscheid 01 ( Alexander Lubina , Christian Glatting , Hendrik Bollmann )
|
1:33:08 h
|
Mountain run - 11 km
|
Timo Zeiler ( TSV Trochtelfingen )
|
1:00:11 h
|
Markus Jenne ( USC Freiburg )
|
1:01:53 h
|
Josef Beha ( FC Alemannia Unterkirnach )
|
1:01:53 h
|
Mountain run , team competition
|
SVO Germaringen ( Martin Echtler , Thomas Bauer , Helmut Strobl )
|
3:19:43 h
|
LLC Marathon Regensburg ( Ralf Preißl , Marco Benz , Marco Sturm )
|
3:26:52 h
|
LG Brandenkopf ( Ulrich Benz , Joachim Benz , Marco Utz )
|
3:27:10 h
|