2004 Summer Olympics / Participant (Spain)
ESP
3 | 11 | 6th |
Spain took part in the Summer Olympics in the Greek capital Athens with 317 athletes, 140 women and 177 men.
Since 1900 it was the 20th participation of Spain in the Summer Olympics .
Flag bearer
Judoka Isabel Fernández carried the flag of Spain during the opening ceremony in the Olympic Stadium ; at the closing ceremony it was worn by canoeist and two-time medalist David Cal .
Medalist
With three won gold, eleven silver and six bronze medals, the Spanish team finished 20th in the medals table .
gold
Name / s | sport | competition |
---|---|---|
David Cal | canoe | Men, single canoes, 1000 meters |
Xabier Fernández & Iker Martínez | sailing | 49er |
Gervasio Deferr | do gymnastics | Men, horse jump |
silver
bronze
Participants by sport
badminton
-
José Antonio Crespo
- Men, doubles: 17th place
-
Sergio Llopis
- Men, singles: 17th place
- Men, doubles: 17th place
basketball
-
Men's team
- 7th place
- Squad
-
Ladies team
- 6th place
- Squad
Archery
-
Almudena Gallardo
- Women, singles: 13th place
-
Felipe López
- Men, singles: 46th place
fencing
-
Fernando Medina
- Men, sabers, singles: 21st place
Weightlifting
-
Santiago Martínez
- Men, middle heavyweight: 9th place
-
Gema Peris
- Women, flyweight: 12th place
Handball
-
Men's team
- 7th place
- Squad
-
Ladies team
- 6th place
- Squad
hockey
-
Men's team
- 4th Place
- Squad
-
Ladies team
- 10th place
- Squad
Judo
-
David Alarza
- Men, middleweight: 1st round
-
Sara Álvarez
- Women, light middleweight: 1st round
-
Cecilia Blanco
- Women, middleweight: 7th place
-
Ricardo Echarte
- Men, light middleweight: 1st round
-
Isabel Fernández
- Women, lightweight: 5th place
-
Óscar Peñas
- Men, super light weight: 5th place
-
Aytami Ruano
- Men, heavyweight: 1st round
-
Esther San Miguel
- Women, Light Heavyweight: Quarter Finals
-
Kenji Uematsu
- Men, ultra-light weight: 5th place
-
Kiyoshi Uematsu
- Men, lightweight: 1st round
canoe
-
Pablo Baños
- Men, two-person kayak, 1000 meters: semi-finals
-
José Alfredo Bea
- Men, two-man Canadians, 500 meters: semi-finals
- Men, two-man Canadians, 1000 meters: 7th place
-
María Isabel García
- Women, four-person kayak, 500 meters: 5th place
-
Javier Hernanz
- Men, two-person kayak, 1000 meters: semi-finals
-
Carles Joanmartí
- Men, single kayak, slalom: 11th place
-
Francisco Llera
- Men, two-person kayak, 500 meters: 6th place
-
Beatrice Manchón
- Women, two-person kayak, 500 meters: 5th place
- Women, four-person kayak, 500 meters: 5th place
-
David Mascató
- Men, two-man Canadians, 500 meters: semi-finals
- Men, two-man Canadians, 1000 meters: 7th place
-
Carlos Perez
- Men, single kayak, 500 meters: semifinals
-
Teresa Portela
- Women, two-person kayak, slalom: 5th place
- Women, four-person kayak, slalom: 5th place
-
Jordi Sangrá
- Men, single canoes, slalom: 7th place
-
Jana Smidaková
- Women, four-person kayak, 500 meters: 5th place
-
Damián Vindel
- Men, two-person kayak, 500 meters: 6th place
athletics
-
Maria Abel
- Women, marathon: 26th place
-
Naroa Agirre
- Women, pole vault: 6th place
-
Glory alozie
- Women, 100 meter hurdles: semi-finals
-
Ruth Beitia
- Women, high jump: 16th place in qualification
-
Javier Bermejo
- Men, high jump: 31st place in qualification
-
David Canal
- Men, 200 meters: quarter-finals
- Men, 400 meters: heats
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Berta Castells
- Women, hammer throw: 23rd place in qualification
-
Carles Castillejo
- Men, 5000 meters: heats
-
Carlota Castrejana
- Women, triple jump: 18th place in qualification
-
Dana Cervantes
- Women, pole vault: Eliminated in qualification
-
Mercedes Chilla
- Women, javelin: 22nd place in qualification
-
José David Domínguez
- Men, 20 kilometers walking: 37th place
-
Reyes Estévez
- Men, 1500 meters: 7th place
-
Álvaro Fernández
- Men, 1500 meters: semi-finals
-
Nuria Fernández
- Women, 1500 meters: semi-finals
-
Luis María Flores
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Rocío Florido
- Women, 20 kilometers walking: 30th place
-
Iris Fuentes-Pila
- Women, 1500 meters: semi-finals
-
Carlos García
- Men, 5000 meters: heats
-
Jesús Ángel García
- Men, 50 kilometers walking: 5th place
-
Roberto García
- Men, 5000 meters: heats
-
Mayte Gargallo
- Women, walking 20 kilometers: disqualified
-
Javier Gazol
- Men, pole vault: 28th place in qualification
-
David Gomez
- Men, decathlon: 22nd place
-
José Antonio González
- Men, 50 kilometers walking: 33rd place
-
Juan Carlos Higuero
- Men, 1500 meters: semi-finals
-
Antonio Jiménez
- Men, 3000 meter obstacle: 14th place
-
Yago Lamela
- Men, long jump: 11th place
-
Aliuska López
- Women, 100 meter hurdles: prelims
-
Eliseo Martín
- Men, 3000 meter obstacle: 9th place
-
Luis Miguel Martín
- Men, 3000 meter obstacle: 5th place
-
José Manuel Martínez
- Men, 10,000 meters: 9th place
-
Mayte Martínez
- Women, 800 meters: semi-finals
-
Alice Matějková
- Women, discus throw: 35th place in qualification
-
Marta Mendía
- Women, high jump: 10th place
-
Juan Manuel Molina
- Men, 20 kilometers walking: 5th place
-
Niurka Montalvo
- Women, long jump: Eliminated in qualification
-
Cora Olivero
- Women, 400 meter hurdles: prelims
-
Manuel Olmedo
- Men, 800 meters: heats
-
Antoni Peña
- Men, marathon: 18th place
-
Santiago Perez
- Men, 50 kilometers walking: 8th place
-
Mario Pestano
- Men, discus throw: 12th place in qualification
-
Maria Dolores Pulido
- Women, marathon: 37th place
-
Miguel Quesada
- Men, 800 meters: heats
-
Irache Quintanal
- Women, shot put: 29th place in qualification
-
Antonio Reina
- Men, 800 meters: semi-finals
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Julio Rey
- Men, marathon: 58th place
-
José Ríos
- Men, marathon: 27th place
-
Eduardo Iván Rodríguez
- Men, 400 meter hurdles: semi-finals
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Natalia Rodríguez
- Women, 1500 meters: 10th place
-
Beatriz Ros
- Women, marathon: 32nd place
-
María Vascó
- Women, 20 kilometers walking: 7th place
-
Felipe Vivancos
- Men, 110 meter hurdles: semi-finals
Cycling
-
Iván Álvarez
- Men, mountain bikes, cross-country: 16th place
-
Miguel Alzamora
- Men, Madison: 6th place
-
Igor Astarloa
- Men, road races, singles: DNF
-
Rubén Donet
- Men, 1000 meter individual time trial: 12th place
-
Óscar Freire Gomez
- Men, road races, singles: DNF
-
Marga Fullana
- Women, mountain biking, cross-country: DNF
-
Igor González de Galdeano
- Men, road races, singles: DNF
- Men, individual time trial: 8th place
-
José Iván Gutiérrez
- Men, road races, singles: DNF
- Men, individual time trial: 15th place
-
Eneritz Iturriagaextebarria
- Women, road races, singles: 34th place
-
Salvador Meliá
- Men, sprint, team: 7th place
-
Gema Pascual
- Women, points race: 7th place
-
Dori Ruano
- Women, individual time trial: DNF
- Women, points race: 18th place
-
Joane Somarriba
- Women, road races, singles: 7th place
- Women, individual time trial: 7th place
-
Alejandro Valverde
- Men, road races, singles: 44th place
-
José Antonio Villanueva
- Men, sprint, singles: 9th place
- Men, Keirin: quarterfinals
- Men, sprint, team: 7th place
horse riding
Rhythmic sports gymnastics
-
Almudena Cid
- Singles: 8th place
-
Sonia Abejón , Barbara González , Marta Linares , Isabel Pagán , Carolina Rodríguez & Nuria Velasco
- Team: 7th place
Wrestling
-
José Alberto Recuero
- Men, Middleweight, Greco-Roman: 9th place
-
Moises Sanchez
- Men, welterweight, Greco-Roman: 16th place
rowing
-
Nuria Domínguez
- Women, one: 6th place
-
Rubén Álvarez & Juan Zunzunegui
- Men, lightweight double sculls: 8th place
-
Teresa Mas & Eva Mirones
- Women, lightweight double sculls: 11th place
-
Mario Arranz , Alberto Domínguez , Jesús González & Carlos Loriente
- Men, lightweight quadruple sculls: 12th place
shoot
-
José Antonio Colado
- Men, air pistol: 33rd place
- Men, Free Pistol: 34th place
-
Isidro Lorenzo
- Men, air pistol: 42nd place
- Men, Free Pistol: 8th place
-
María del Pilar Fernández
- Women, air pistol: 30th place
- Women, sport pistol: 13th place
swim
-
Melissa Caballero
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 14th place
- Women, 4 × 200 meters freestyle: 6th place
-
Eduardo Lorente
- Men, 50 meters freestyle: 23rd place
- Men, 100 meters freestyle: 30th place
-
Javier Noriega
- Men, 50 meters freestyle: 13th place
-
Ana Belén Palomo
- Women, 50 meters freestyle: 21st place
- Women, 4 × 100 meters: 14th place
-
Maria Peláez
- Women, 200 meters butterfly: 15th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 7th place
-
Sara Perez
- Women, 400 meter medley: 7th place
-
Arantxa Ramos
- Women, 400 meters freestyle: 23rd place
- Women, 4 × 200 meters freestyle: 6th place
-
Marcos Rivera
- Men, 400 meters freestyle: 19th place
-
Laura Roca
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 14th place
-
Tatiana Rouba
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 14th place
- Women, 4 × 200 meters freestyle: 6th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 7th place
-
Jorge Sánchez
- Men, 200 meters back: 13th place
-
Erika Villaécija
- Women, 400 meters freestyle: 18th place
- Women, 800 meters freestyle: 5th place
- Women, 4 × 200 meters freestyle: 6th place
-
Roser Vives
- Women, 200 meters butterfly: 19th place
-
Aschwin Wildeboer
- Men, 100 meters back: 35th place
- Men, 200 meters back: 29th place
-
Olaf Wildeboer
- Men, 200 meters freestyle: 15th place
-
Nina Zhivanevskaya
- Women, 100 meters back: 5th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 7th place
sailing
-
New Garriga
- Women, Europe: 13th place
-
Blanca Manchón
- Women, windsurfing: 8th place
-
Luis Martínez
- Laser: 10th place
-
Iván Pastor
- Men, windsurfing: 12th place
-
Pablo Arrarte & Chuny Bermúdez
- Men, Star: 10th place
-
Gustavo Martínez & Dimas Wood
- Men, 470s: 20th place
-
Mónica Azón , Graciela Pisonero & Marina Sánchez
- Women, Yngling: 12th place
-
Fernando Echávarri , Iván Pastor & Antón Paz
- Soling: 8th place
Synchronized swimming
-
Gemma Mengual & Paola Tirados
- Women, duet: 4th place
-
Raquel Corral , Andrea Fuentes , Tina Fuentes , Gemma Mengual , Ana Montero , Irina Rodríguez , Alicia Sanz , Ione Serrano & Paola Tirados
- Women, team: 4th place
Taekwondo
-
Jon García
- Men, heavyweight: 7th place
-
Juan Antonio Ramos
- Men, flyweight: 4th place
-
Sonia Reyes
- Women, featherweight: 4th place
-
Brigitte Yagüe
- Women, flyweight: 10th place
tennis
-
Juan Carlos Ferrero
- Men, singles: 17th place
-
Feliciano López
- Men, singles: 9th place
- Men, doubles: 17th place
-
Anabel Medina
- Women, singles: 33rd place
- Women, doubles: 17th place
-
Carlos Moyá
- Men, singles: 5th place
- Men, doubles: 17th place
-
Rafael Nadal
- Men, doubles: 17th place
-
Tommy Robredo
- Men, singles: 9th place
- Men, doubles: 17th place
-
María Antonia Sánchez
- Women, singles: 33rd place
-
Arantxa Sánchez Vicario
- Women, doubles: 17th place
-
Magui Serna
- Women, singles: 33rd place
Table tennis
-
Hey Zhiwen
- Men, singles: 33rd place
Triathlon
-
Ana Burgos
- Women: 7th place
-
Pilar Hidalgo
- Women: 13th place
-
Eneko Llanos
- Men: 20th place
-
Xavier Llobet
- Men: DNF
-
Ainhoa Murúa
- Women: 24th place
-
Iván Raña
- Men: 23rd place
do gymnastics
-
Alejandro Barrenechea
- Men, individual all-around: 30th place
- Men, team all-round competition: 10th place in qualification
- Men, floor: 40th place in qualification
- Men, horse jump: 62nd place in qualification
- Men, parallel bars: 63rd place in qualification
- Men, horizontal bar: 53rd place in qualification
- Men, rings: 54th place in qualification
- Men, pommel horse: 64th place in qualification
-
Laura Campos
- Women, individual all-around: 82nd place in qualification
- Women, team all-around competition: 5th place
- Women, horse jump: 79th place in qualification
- Women, uneven bars: 44th place in qualification
- Women, balance beam: 72nd place in qualification
-
Víctor Cano
- Men, individual all-around: 40th place
- Men, team all-round competition: 10th place in qualification
- Men, floor: 53rd place in qualification
- Men, horse jump: 68th place in qualification
- Men, parallel bars: 74th place in qualification
- Men, horizontal bar: 78th place in qualification
- Men, rings: 39th place in qualification
- Men, pommel horse: 5th place
-
Jesús Carballo
- Men, individual all-around: 87th place
- Men, team all-round competition: 10th place in qualification
- Men, parallel bars: 55th place in qualification
- Men, horizontal bar: 69th place in qualification
- Men, pommel horse: 52nd place in qualification
-
Oriol Combarros
- Men, individual all-around: 37th place
- Men, team all-round competition: 10th place in qualification
- Men, floor: 46th place in qualification
- Men, horse jump: 48th place in qualification
- Men, parallel bars: 72nd place in qualification
- Men, horizontal bar: 77th place in qualification
- Men, rings: 27th place in qualification
- Men, pommel horse: 16th place in qualification
-
Tania Gener
- Women, individual all-around: 71st place in qualification
- Women, team all-around competition: 5th place
- Women, floor: 43rd place in qualification
- Women, horse jump: 25th place in qualification
- Women, uneven bars: 11th place in qualification
-
Elena Gomez
- Women, individual all-around: 8th place
- Women, team all-around competition: 5th place
- Women, floor: 10th place in qualification
- Women, horse vault: 39th place in qualification
- Women, uneven bars: 18th place in qualification
- Women, balance beam: 54th place in qualification
-
Rafael Martínez
- Men, individual all-around: 5th place
- Men, team all-round competition: 10th place in qualification
- Men, floor: 25th place in qualification
- Men, horse jump: 41st place in qualification
- Men, parallel bars: 49th place in qualification
- Men, horizontal bar: 16th place in qualification
- Men, rings: 19th place in qualification
- Men, pommel horse: 62nd place in qualification
-
Mónica Mesalles
- Women, individual all-around: 75th place in qualification
- Women, team all-around competition: 5th place
- Women, floor: 18th place in qualification
- Women, horse jump: 34th place in qualification
- Women, balance beam: 33rd place in qualification
-
Sara Moro
- Women, individual all-around: 84th place in qualification
- Women, team all-around competition: 5th place
- Women, uneven bars: 26th place in qualification
- Women, balance beam: 12th place in qualification
Volleyball (beach)
Water polo
-
Men's team
- 4th Place
- Squad
Diving
-
Leyre Eizaguirre
- Women, jumping: 24th place
-
Javier Illana
- Men, jumping: 19th place
-
María Dolores Sáez de Ibarra
- Women, diving: 20th place
-
Leire Santos
- Women, diving: 29th place
Web links
- Spanish Olympic team from 2004 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )