Olympic Summer Games 2012 / Participant (Serbia)
SRB
1 | 1 | 2 |
Serbia took part in the 2012 Summer Olympics in the British capital, London, with 115athletes in 15 sports nominatedby the Serbian Olympic Committee .
Since 1912 and 2008 it was Serbia's third participation in the Summer Olympic Games .
The standard bearer at the opening ceremony was tennis player Novak Đoković .
Medals
With a recovered gold, a silver and two bronze the Serbian team was ranked No. 43 in the medal count .
Result | Surname | sport | discipline | date |
---|---|---|---|---|
gold | Milica Mandic | Taekwondo | Women over 67 kg | August 11th |
silver | Ivana Maksimović | Sport shooting | Rifle over 50 m in three-position battle | 4th of August |
bronze | Andrija Zlatić | Sport shooting | Air pistol shooting over 10 m | July 28th |
bronze | Men's team |
Water polo | Water polo | 12. August |
Participants by sport
Boxing
Athletes | competition | 1 round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||
Aleksandar Drenovak |
Average weight up to 75 kg |
Marlo Delgado |
13:12 (3: 4, 4: 2, 6: 6) |
Adem Kılıççı |
11:20 (2: 5, 5:11, 4: 4) |
not qualified | 9 |
Handball
competition | Men |
---|---|
Athletes |
Bojan Beljanski Dalibor Čutura Momir Ilić Nikola Manojlović Dragan Marjanac Dobrivoje Marković Ivan Nikčević Rajko Prodanović Momir Rnić Žarko Šešum Darko Stanić Ivan Stanković Alem Toskić Nenad Vučković Marko Vujin |
Trainer | |
Group stage |
Spain 21:26 (14:10) Croatia 23:31 (9:13) Denmark 25:26 (11:13) South Korea 28:22 (12:10) Hungary 23:26 (11: 9)
|
Quarter finals | not qualified |
Semifinals | |
final | |
placement | - |
Judo
Athletes | competition | 1 round | Round of 16 | Quarter finals | Hope round semifinals |
Semifinals | Hope round final |
final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||||||
Dmitry Gerasimenko | Class up to 90 kg |
Kinapeya Kone |
100: 000 |
Asley González |
0002: 0011 | not qualified | 9 |
canoe
Canoe racing
Athletes | competition | leader | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||
Nikolina Moldovan | K-1 200 m | 42,383 s | 3 | 42.394 s | 4th | 45.064 s | 3 | 11 |
Nikolina Moldovan Olivera Moldovan |
K-2 500 m | 1: 44.335 min | 3 | 1: 43.586 min | 4th | 1: 48.941 min | 8th | 8th |
Renata Major Kubik Antonija Nađ Antonija Panda Marta Tibor |
K-4 500 m | 1: 40.756 min | 5 | 1: 33.823 min | 7th | not qualified | - | |
Men | ||||||||
Marko Novaković | K-1 200 m | 35.212 s | 2 | 36.293 s | 3 | 37.094 s | 7th | 7th |
Marko Tomićević | K-1 1000 m | 3: 30.693 min | 2 | 3: 43.589 min | 7th | 3: 30.754 min | 2 | 10 |
Aleksandar Aleksić Ervin Holpert Dejan Terzić Milenko Zorić |
K-4 1000 m | 3: 21.437 min | 5 | 2: 56.346 min | 7th | not qualified | - |
athletics
Running and walking
Athletes | competition | Round 1 | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||
Marina Munćan | 1500 m | 4: 11.25 min | 11 | not qualified | 21st | |||
Olivera Jevtić | marathon | - | - | given up | ||||
Ana Subotić | marathon | - | - | 2:38:22 h | 71 | 71 | ||
Men | ||||||||
Darko Živanović | marathon | - | - | given up | ||||
Emir Bekrić | 400 m hurdles | 49.21 s | 2 | 49.62 s | 4th | not qualified | 14th | |
Predrag Filipović | 20 km walk | - | - | 1:27:22 h | 48 | 48 | ||
Nenad Filipović | 50 km walk | - | - | given up |
Jumping and throwing
Athletes | competition | qualification | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Width / height | rank | Width / height | rank | |||
Women | ||||||
Ivana Španović | Long jump | 6.41 m | 11 | 6.35 m | 11 | 11 |
Biljana Topić | Triple jump | 13.66 m | 25th | not qualified | 25th | |
Dragana Tomašević | Discus throw | 60.53 m | 19th | not qualified | 19th | |
Tatjana Jelača | Javelin throw | 57.09 m | 26th | not qualified | 26th | |
Men | ||||||
Dragutin Topić | high jump | not a valid attempt | not qualified | - | ||
Asmir Kolašinac | Shot put | 20.44 m | 8th | 20.71 m | 7th | 7th |
All-around
Athletes | 100 m | Long jump | Shot put | high jump | 400 m | 110 m hurdles | Discus throwing | Pole vault | Javelin | 1500 m | Points | rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time (s) | Pts. | Width (m) | Pts. | Width (m) | Pts. | Height (m) | Pts. | Time (s) | Pts. | Time (s) | Pts. | Width (m) | Pts. | Height (m) | Pts. | Width (m) | Pts. | Time (min) | Pts. | |||
Decathlon | ||||||||||||||||||||||
Mihail Dudas | 10.90 | 883 | 7.53 | 942 | 13.76 | 714 | 1.96 | 767 | not started | - | - | - |
Cycling
Street
Athletes | competition | time | rank |
---|---|---|---|
Men | |||
Gabor Kasa | Road racing | out of time limit | |
Ivan Stevic | Road racing | 5: 46.37 min | 54 |
Wrestling
Athletes | competition | 1 round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | Round of Hope quarterfinals |
Hope round semifinals |
Hope round final |
final | rank | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Greco-Roman style men | ||||||||||||||||||
Aleksandar Maksimović | Class up to 66 kg |
Darkhan Bayakhmetov |
0: 3 | not qualified | 16 |
rowing
Athletes | competition | leader | Reunion | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time [min] |
rank | qualification | Time [min] |
rank | qualification | Time [min] |
rank | qualification | Time [min] |
rank | qualification | Time [min] |
rank | |||
Men | ||||||||||||||||
Nenad Beđik Nikola Stojić |
Two without a helmsman |
6: 23.87 | 4th | Reunion | 6: 26.61 | 2 | Semi-finals A / B | - | 7: 07.78 | 6th | Finale B | not started | 12 | |||
Miloš Vasić Radoje Đerić Miljan Vuković Goran Jagar |
Foursome without a helmsman |
5: 53.35 | 5 | Reunion | 6: 01.97 | 1 | Semi-finals A / B | - | 6: 07.41 | 6th | Finale B | 6: 11.94 | 4th | 10 |
shoot
Athletes | competition | qualification | final | Rings / discs |
rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rings / discs |
rank | Rings / discs |
rank | ||||
Women | |||||||
Zorana Arunović | Air pistol 10 m | 385 | 5 | 98.5 | 7th | 483.5 | 7th |
Bobana Veličković | Air pistol 10 m | 379 | 22nd | - | - | 379 | 22nd |
Zorana Arunović | Sports pistol 25 m | 583 | 8th | 204.3 | 4th | 787.3 | 4th |
Jasna Šekarić | Sports pistol 25 m | 579 | 18th | - | - | 579 | 18th |
Andrea Arsović | Air rifle 10 m | 395 | 15th | - | - | 395 | 15th |
Ivana Maksimović | Air rifle 10 m | 392 | 37 | - | - | 392 | 37 |
Andrea Arsović | Small caliber three-position fight | 577 | 22nd | - | - | 577 | 22nd |
Ivana Maksimović | Small caliber three-position fight | 590 | 2 | 97.5 | 2 | 687.5 | silver |
Men | |||||||
Damir Mikec | Air pistol 10 m | 578 | 17th | - | - | 578 | 17th |
Andrija Zlatić | Air pistol 10 m | 585 | 3 | 100.2 | 3 | 685.2 | bronze |
Damir Mikec | Free pistol 50 m | 564 | 16 | - | - | 564 | 16 |
Andrija Zlatić | Free pistol 50 m | 564 | 3 | 100.2 | 3 | 91.9 | 6th |
Nemanja Mirosavljev | Air rifle 10 m | 591 | 30th | - | - | 591 | 30th |
Nemanja Mirosavljev | Small caliber rifle lying | 595 | 10 | - | - | 595 | 10 |
Nemanja Mirosavljev | Small bore rifle, three position combat | 1162 | 23 | - | - | 1162 | 23 |
swim
Athletes | competition | leader | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||
Miroslava Najdanovski | 50 m freestyle | 26.46 s | 42 | not qualified | 42 | |||
Miroslava Najdanovski | 100 m freestyle | 57.45 s | 35 | not qualified | 35 | |||
Nađa Higl | 200 m chest | 2: 28.38 min | 25th | not qualified | 25th | |||
Men | ||||||||
Radovan Siljevski | 200 m freestyle | 1: 51.40 min | 32 | not qualified | 32 | |||
Đorđe Marković | 400 m freestyle | 3: 55.35 min | 22nd | - | not qualified | 22nd | ||
Milorad Čavić | 100 m butterfly | 51.90 s | 5 | 51.66 s | 4th | 51.81 s | 4th | |
Ivan Lenđer | 100 m butterfly | 52.40 s | 18th | not qualified | 18th | |||
Velimir Stjepanović | 200 m butterfly | 1: 54.99 min | 3 | 1: 55.13 min | 8th | 1: 55.07 min | 6th | |
Čaba Silađi | 100 m chest | 1: 01.95 min | 31 | not qualified | 31 | |||
Milorad Čavić Ivan Lenđer Radovan Siljevski Velimir Stjepanović |
4 × 100 m freestyle relay | 3: 18.79 min | 13 | - | not qualified | 13 |
Taekwondo
Athletes | competition | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | Hope round semifinals |
Hope round final |
final | rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||||
Dragana Gladović |
Feather weight (up to 57 kg) |
Jade Jones |
1:15 | not qualified |
Mayu Hamada |
2:15 | not qualified | 7th | ||||||
Milica Mandic |
Heavy weight (over 67 kg) |
Talitiga Crawley |
16: 2 |
Maria Espinoza |
6: 4 |
Anastasija Baryschnikowa |
11: 3 | - | - |
Anne-Caroline Graffe |
9: 7 | gold | ||
Men | ||||||||||||||
Damir Fejzić |
Feather weight (up to 68 kg) |
Peter López |
5: 3 |
Martin Stamper |
3: 8 | not qualified | 9 |
tennis
Athletes | competition | 1 round | 2nd round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||||
Ana Ivanović | singles |
Christina McHale |
6: 4, 7: 5 |
Elena Baltacha |
6: 4, 7: 6 5 |
Kim Clijsters |
3: 6, 4: 6 | not qualified | - | |||||
Jelena Janković | singles |
Serena Williams |
3: 6, 1: 6 | not qualified | - | |||||||||
Men | ||||||||||||||
Novak Đoković | singles |
Fabio Fognini |
6: 7 7 , 6: 2, 6: 2 |
Andy Roddick |
6: 2, 6: 1 |
Lleyton Hewitt |
4: 6, 7: 5, 6: 1 |
Jo-Wilfried Tsonga |
6: 1, 7: 5 |
Andy Murray |
5: 7, 5: 7 |
Juan Martín del Potro |
Bronze: 5: 7, 4: 6 |
4th |
Janko Tipsarevic | singles |
David Nalbandian |
6: 3, 6: 4 |
Philipp Petzschner |
3: 6, 6: 3, 6: 4 |
John Isner |
5: 7, 6: 7 14 | not qualified | - | |||||
Viktor Troicki | singles |
Nicolás Almagro |
4: 6, 6: 7 3 | not qualified | - | |||||||||
Novak Đoković Viktor Troicki |
Double |
Johan Brunström Robert Lindstedt |
6: 7 8 , 3: 6 | not qualified | - | not qualified | - | |||||||
Janko Tipsarević Nenad Zimonjić |
Double |
Martin Kližan Lukáš Lacko |
6: 3, 6: 3 |
Daniel Nestor Vasek Pospisil |
6: 4, 6: 7 5 , 11: 9 | - |
Julien Benneteau Richard Gasquet |
4: 6, 6: 7 3 | not qualified | - | ||||
Mixed | ||||||||||||||
Ana Ivanović Nenad Zimonjić |
Mixed |
Sania Mirza Leander Paes |
2: 6, 4: 6 | - | - | not qualified | - |
Table tennis
Athletes | competition | 1 round | 2nd round | 3rd round | 4th round | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||||||
Marko Jevtović | singles |
Jean-Michel Saive |
1: 4 | not qualified | 49 | |||||||||||
Aleksandar Karakašević | singles | bye |
Dániel Zwickl |
1: 4 | not qualified | 33 |
volleyball
competition | Women tournament |
---|---|
Players | Bojana Živković , Brankica Mihajlović , Ćebić Suzana , Ivana Đerisilo , Jelena Blagojević , Jovana Brakočević , Jovana Vesović , Maja Ognjenović , Milena Rašić , Nataša Krsmanović , Sanja Starović and Stefana Veljković |
Trainer | |
Preliminary round |
United States 0-3 Tunisia 3-1 Germany 2-3 Brazil 2-3 Russia 0-3
|
Final round | not qualified |
competition | Men's tournament |
---|---|
player | Aleksandar Atanasijević , Bojan Janić , Dragan Stanković , Marko Podraščanin , Mihajlo Mitić , Milan Rašič , Miloš Nikić , Nikola Kovačević , Nikola Rosić , Saša Starović , Uroš Kovačević and Vlado Petković |
Trainer | |
Preliminary round |
People's Republic of China 1: 3 South Korea 1: 3 Turkey 0: 3 United States 0: 3 Brazil 0: 3
|
Final round | not qualified |
Water polo
competition | Men |
---|---|
player | Aleksa Šaponjić , Andrija Prlainović , Dušan Mandić , Duško Pijetlović , Filip Filipović , Gojko Pijetlović , Milan Aleksić , Nikola Rađen , Slobodan Nikić , Slobodan Soro , Stefan Mitrović , Vanja Udovičić and Živko Gočić |
Trainer | Dejan Udovičić |
Preliminary round |
Hungary (14:10) Great Britain (21: 7) Montenegro (11:11) USA (11: 6) Romania (12: 4)
|
Quarter finals | Australia (11: 8) |
Semifinals | Italy (7: 9) |
3rd place match | Montenegro (12:11) |
placement | Rank 3 - bronze medal |
Web links
Individual evidence
- ^ Country: Serbia. london2012.com, accessed July 18, 2012 .
- ↑ LONDON 2012 Opening Ceremony - Flag Bearers. (PDF; 160 kB) IOC, accessed on December 6, 2012 (English).