EHF Champions League 2006/07
At the Champions League season 2006/07 39 handball club teams participated, who had qualified in the previous season in their home leagues for the competition. It was the 47th edition of the EHF Champions League or the European Cup of National Champions. The cup games began on September 1, 2006, the second final took place on April 29, 2007. The defending champion was the Spanish club BM Ciudad Real . In the finals between THW Kiel and SG Flensburg-Handewitt , THW Kiel prevailed and was able to win the first Champions League title.
mode
Qualification: The qualification was played in the knockout system with a return leg. The winner of each game moved on to the group stage. The outgoing teams moved into the 2nd round of the EHF Cup 06/07 .
Group stage: There were eight groups with four teams each. In a group everyone played a game against each other; the two best in the group reached the second round. The respective group thirds moved into the round of 16 of the EHF European Cup Winners' Cup 2006/07 .
Round of 16: The round of 16 was played in the knockout system with a return leg. The winner of each game went to the quarter-finals.
Quarterfinals: The quarterfinals were played in the knockout system with a return leg. The winner of each game advanced to the semi-finals.
Semi-finals: The semi-finals were played in a knockout system with a return leg. The winner of each game moved on to the final.
Final: The final was played in a knockout system with a return leg. The winner of the game was the EHF Champions League winner of the 2006/07 season.
qualification
Qualified teams
Qualified for the qualification were:
|
Games & results drawn
The draw for the qualification took place on July 25, 2006 at 11:00 a.m. (UTC + 2) in Vienna.
The 14 teams that had previously qualified for the competition took part.
The first legs took place on 1/2/3/8. September 2006. The second legs took place on 3rd / 9th / 10th. September 2006.
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
Panellinios Athens | PES Strovolos Nicosia | 03.09. Sun 6 p.m. | 09.09. Sat 6 p.m. | 47 : 46 |
25: 23 (12: 11) | 22: 23 ( | 9: 8)|||
600 spectators | 400 spectators | |||
Milli Piyango SK | RK Red Star Belgrade | 02.09. Sat 7:00 p.m. | 09.09. Sat. 5:30 p.m. | 62: 73 |
33: 37 (14: 17) | 29: 36 (11: 16) | |||
300 spectators | 1,300 spectators | |||
A1 Bregenz | VŠĮ Panevėžys | 01.09. Friday 7:00 p.m. | 03.09. Sunday 3:15 pm | 69 : 40 |
39: 16 (22: | 7)30: 24 (17: 14) | |||
1,000 spectators | 800 spectators | |||
HV KRAS / Volendam | HK Meshkov Brest | 02.09. Sat 7:00 p.m. | 10.09. Sun. 5:00 p.m. | 48: 55 |
23: 31 (13: 16) | 25: 24 (11: 10) | |||
600 spectators | 3,500 spectators | |||
HCM Constanța | Pallamano Conversano | 02.09. Sat. 5:30 p.m. | 09.09. Sat 8:00 p.m. | 63 : 54 |
38: 24 (18: 10) | 25: 30 (11: 12) | |||
2,000 spectators | 1,200 spectators | |||
HC Metalurg Skopje | ABC de Braga-Andebol SAD | 02.09. Sat 7:30 p.m. | 09.09. Sat. 5:00 p.m. | 62 : 55 |
30: 28 (13: 15) | 32: 27 (14: 13) | |||
1,800 spectators | 1,700 spectators | |||
HC Berchem | Sandefjord TIF | 08.09. Friday 7:00 p.m. | 09.09. Sat 7:00 p.m. | 50: 80 |
26: 37 (12: 19) | 24: 43 (11: 18) | |||
260 spectators | 310 spectators |
Group stage
The group stage draw took place on July 29, 2006 at 11:00 (UTC + 2) in Ciudad Real.
The 7 winners of the qualification and the 25 teams that had previously qualified for the competition took part.
Qualified teams
Pot 1: |
Pot 2: |
groups
Group A KC Veszprém SDC San Antonio MŠK Považská Bystrica HC Bosna Sarajevo |
Group B BM Ciudad Real SC Szeged Kadetten Schaffhausen HK Meschkow Brest
|
Group C KIF Kolding Chambéry Savoie HB Wisła Płock RK Red Star Belgrade |
Group D RK Zagreb SG Flensburg-Handewitt Medwedi Chekhov RK Metalurg Skopje |
Group E THW Kiel GOG Svendborg TGI HC Baník Karviná HCM Constanța |
Group F RK Celje VfL Gummersbach Fram Reykjavík Sandefjord TIF |
Group G FC Barcelona RK Kozina Hammarby IF Panellinios Athens |
Group H Montpellier HB BM Valladolid HK Portowyk Juschne A1 Bregenz |
decisions
Participation in the 2nd group stage | |
Participation in the round of 16 of the European Cup Winners' Cup |
Group A
September 30, 2006, Saturday 4:00 p.m.
in Pamplona |
2,500 spectators |
SDC San Antonio
Rocas 8 |
34: 27
(14: 14) |
KC Veszprém
8 Gál |
September 30, 2006, Saturday 6:00 p.m. | 800 spectators | Považská Bystrica
Tuma 10 |
29:31
(21:16) |
HC Bosna Sarajevo
12 Harmandić |
October 7, 2006, Saturday 4:15 pm
in Veszprém |
1,800 spectators |
KC Veszprém
Lazarov 14 |
46: 26
(20: 14) |
Považská Bystrica
6 toms |
October 8, 2006, Sunday 4:15 pm
in Sarajevo |
6,000 spectators | HC Bosna Sarajevo | 22:32
(13: 12) |
SDC San Antonio |
October 15, 2006, Sunday 4:15 pm
in Sarajevo |
4,500 spectators | HC Bosna Sarajevo
Stojanović 7 |
25:31
(10: 19) |
KC Veszprém
6 Pérez |
October 15, 2006, Sun 6 p.m.
in Pamplona |
1,200 spectators |
SDC San Antonio
Ruesga 10 |
42:25
(23:12) |
Považská Bystrica
6 Tuma |
October 21, 2006, Sat. 5:30 p.m. | 800 spectators | Považská Bystrica
Krahulik 5 |
30:46
(16:22) |
KC Veszprém
9 Lazarov |
October 22, 2006, Sun 6 p.m.
in Pamplona |
1,800 spectators |
SDC San Antonio
Ortigosa 7 |
34: 26
(18: 12) |
HC Bosna Sarajevo
6 Toromanovic |
November 4, 2006, Saturday 4:05 pm
in Veszprém |
2,000 spectators |
KC Veszprém
Iváncsik 7 |
23:21
(12: 8) |
SDC San Antonio
7 Lozano |
November 5, 2006, Sunday 4:15 pm
in Sarajevo |
4,500 spectators | HC Bosna Sarajevo | 39:28
(20: 13) |
Považská Bystrica
10 toms |
November 11, 2006, Saturday 4:15 pm
in Veszprém |
1,700 spectators |
KC Veszprém
Lazarov 10 |
34:24
(13: 11) |
HC Bosna Sarajevo
5 Martinović |
November 11, 2006, Sat 6:00 p.m. | 1,300 spectators | Považská Bystrica
Straka 5 |
23:36
(11: 17) |
SDC San Antonio
9 Pérez |
Group B
September 30, 2006, Saturday 4:15 pm
in Szeged |
3,200 spectators | SC Szeged
Ilyés 7 |
20:25
(12: 8) |
BM Ciudad Real
5 Källman |
September 30, 2006, Saturday 6:00 p.m.
in Schaffhausen |
1,100 spectators |
Cadets Schaffhausen
Starczan 8 |
30: 20
(12: 11) |
HK Meshkov Brest
8 Filippov |
October 7, 2006, Saturday 4:00 p.m.
in Brest |
3,000 spectators | HK Meshkov Brest
Motchalov 6 |
24:30
(14: 17) |
SC Szeged |
October 8, 2006, Sun 6 p.m.
in Ciudad Real |
4,900 spectators |
BM Ciudad Real
Džomba 10 |
39:31
(22:16) |
Cadets Schaffhausen
7 Nicolae |
October 14, 2006, Saturday 4:15 p.m.
in Szeged |
3,200 spectators |
SC Szeged
Matić 6 |
27: 27
(12: 14) |
Cadets Schaffhausen
5 books |
October 15, 2006, Sunday 4:00 p.m.
in Brest |
3,500 spectators | HK Meshkov Brest
Hramyka 6 |
27:34
(10:20) |
BM Ciudad Real
9 Pajovič |
October 21, 2006, Saturday 4:15 pm
in Szeged |
3,000 spectators |
SC Szeged
Ilyés 8 |
28:23
(14:10) |
HK Meshkov Brest
8 Motchalov |
October 21, 2006, Saturday 6:00 p.m.
in Schaffhausen |
1,500 spectators | Cadets Schaffhausen
Krauthoff 5 |
30:37
(15:22) |
BM Ciudad Real
9 Džomba |
November 4, 2006, Saturday 4:00 p.m.
in Ciudad Real |
4,000 spectators |
BM Ciudad Real
Rutenka 8 |
32:25
(15: 12) |
SC Szeged
5 Bakos |
November 4, 2006, Saturday 4:00 p.m.
in Brest |
2,300 spectators | HK Meshkov Brest
Usachov 7 |
23:28
(13: 14) |
Cadets Schaffhausen
7 Starczan |
November 11, 2006, Saturday 4:00 p.m.
in Ciudad Real |
3,000 spectators |
BM Ciudad Real
Rutenka 10 |
39:29
(19:16) |
HK Meshkov Brest
8 Motchalov |
November 11, 2006, Sat 6:00 p.m.
in Schaffhausen |
1,500 spectators | Cadets Schaffhausen
Starczan 6 |
22:23
(10: 13) |
SC Szeged
8 Ilyés |
Group C
September 28, 2006, Thursday 8:30 p.m.
in Plock |
850 spectators |
Wisla Plock
Wuszter 8 |
31:19
(15: 12) |
RK Red Star Belgrade
6 Maksić |
September 30, 2006, Sat 7:00 p.m.
in Albertville |
2,000 spectators | Chambery Savoie HB
Roine 7 |
26:32
(11: 17) |
KIF Kolding
7 Nøddesbo |
October 7, 2006, Saturday 4:15 pm
in Kolding |
2,250 spectators |
KIF Kolding
Nøddesbo 9 |
35:18
(19: 4) |
Wisla Plock
5 Wleklak |
October 8, 2006, Sun. 5:30 p.m.
in Belgrade |
1,500 spectators | RK Red Star Belgrade
Maksić 8 |
26:27
(14: |
Chambery Savoie HB
13 Vučković |
October 15, 2006, Sun. 5:00 p.m.
in Albertville |
1,600 spectators |
Chambery Savoie HB
Vučković 9 |
21: 13
(10: 7) |
Wisla Plock
3 Wleklak |
October 15, 2006, Sun 7:00 p.m.
in Belgrade |
1,500 spectators | RK Red Star Belgrade
Pavlov 7 |
30:36
(14: 17) |
KIF Kolding
10 Spellerberg |
October 19, 2006, Thursday 8:30 p.m.
in Plock |
800 spectators | Wisla Plock
Wleklak 5 |
25:31
(13: 13) |
KIF Kolding
15 Spellerberg |
October 21, 2006, Sat 7:00 p.m.
in Albertville |
2,500 spectators |
Chambery Savoie HB
Roine 10 |
34:28
(16: 11) |
RK Red Star Belgrade
11 Maksić |
November 4, 2006, Saturday 4:15 pm
in Kolding |
2,400 spectators |
KIF Kolding
Schnuchel 8 |
32:32
(15:18) |
Chambery Savoie HB
7 Joli |
November 5, 2006, Sun 7:00 p.m.
in Belgrade |
1,800 spectators |
RK Red Star Belgrade
Maksić 10 |
33:22
(14: 13) |
Wisla Plock
7 Wleklak |
November 9, 2006, Thursday 7:00 p.m.
in Plock |
800 spectators |
Wisla Plock
Witkowski 10 |
32:31
(15: 12) |
Chambery Savoie HB |
November 12, 2006, Sun 2:15 p.m.
in Kolding |
2,100 spectators |
KIF Kolding
Seifert 7 |
33:22
(17: 7) |
RK Red Star Belgrade
7 Maksić |
Group D
September 28, 2006, Thursday 7:00 p.m.
in Flensburg |
6,300 spectators |
SG Flensburg-Handewitt
Boldsen 8 |
35:28
(14: 12) |
RK Zagreb
6 Jurcă |
September 30, 2006, Sat. 5:00 p.m.
in Chekhov |
2,500 spectators |
Medvedi Chekhov
Ivanov 7 |
40:25
(22: |
RK Metalurg Skopje
11 Djordjevic |
October 8, 2006, Sunday 4:45 p.m.
in Zagreb |
5,000 spectators |
RK Zagreb
Jurcă 6 |
26: 19
(11: 12) |
Medvedi Chekhov
6 Kovalyov |
October 8, 2006, Sun. 5:15 p.m.
in Skopje |
2,000 spectators | RK Metalurg Skopje
Maltsev 8 |
29:37
(10: 21) |
SG Flensburg-Handewitt |
October 12, 2006, Thursday 6:45 p.m.
in Flensburg |
6,100 spectators |
SG Flensburg-Handewitt
Eggert 8 |
34:29
(15:18) |
Medvedi Chekhov
6 Igropulo |
October 14, 2006, Sat. 5:15 p.m.
in Skopje |
1,500 spectators | RK Metalurg Skopje
Makaloski 4 |
18:22
( |
RK Zagreb
6 Jurcă |
October 19, 2006, Thursday 6:45 p.m.
in Flensburg |
6,000 spectators | SG Flensburg-Handewitt | 43:24
(23:12) |
RK Metalurg Skopje
9 Angelovski |
October 21, 2006, Sat. 5:00 p.m.
in Chekhov |
3,500 spectators |
Medvedi Chekhov
Yegorov 6 |
29:24
(16: 13) |
RK Zagreb
5 Duvnjak |
November 4, 2006, Sat. 5:15 p.m.
in Skopje |
1,200 spectators | RK Metalurg Skopje
Makaloski 10 |
28:32
(12: 16) |
Medvedi Chekhov
8 Yegorov |
November 5, 2006, Sun. 5 p.m.
in Zagreb |
7,000 spectators | RK Zagreb
Duvnjak 9 |
21:23
(11: 13) |
SG Flensburg-Handewitt |
November 11, 2006, Saturday 4:15 pm
in Chekhov |
3,500 spectators |
Medvedi Chekhov
Yegorov 9 |
33: 27
(18: 17) |
SG Flensburg-Handewitt
6 Jensen |
November 12, 2006, Sun. 5 p.m.
in Zagreb |
2,500 spectators |
RK Zagreb
Horvat 10 |
32:24
(19: 11) |
RK Metalurg Skopje
5 Angelovski |
Group E
October 1, 2006, Sun. 10:30 a.m.
in Karviná |
1,500 spectators | HC Baník Karviná
Sobol 9 |
31:34
(16: 14) |
HCM Constanța |
October 1, 2006, Sunday 4:20 pm
in Gudme |
1,500 spectators | GOG Svendborg TGI
Mogensen 8 |
28:32
( |
THW Kiel |
October 5, 2006, Thursday 6:45 p.m.
in Kiel |
6,300 spectators |
THW Kiel
Andersson 10 |
44:25
(20:18) |
HC Baník Karviná
7 Zdráhala |
October 7, 2006, Sat 7:00 p.m.
in Constanța |
1,200 spectators |
HCM Constanța
Toma 11 |
33:28
(17: 12) |
GOG Svendborg TGI
7 Jørgensen |
October 14, 2006, Sat 8:15 pm
in Constanța |
2,000 spectators | HCM Constanța | 28:37
(11: 21) |
THW Kiel |
October 15, 2006, Sunday 4:20 pm
in Gudme |
1,000 spectators | GOG Svendborg TGI | 45:32
(19:15) |
HC Baník Karviná
9 Heinz |
October 22, 2006, Sun. 10:30 a.m.
in Karviná |
800 spectators | HC Baník Karviná
Heinz 5 |
26:50
(13:24) |
THW Kiel
8 Ahlm |
October 22, 2006, Sunday 4:20 pm
in Gudme |
1,030 spectators | GOG Svendborg TGI | 33: 17
(16: 11) |
HCM Constanța
4 Buricea |
November 2, 2006, Thursday 6:45 p.m.
in Kiel |
7,200 spectators | THW Kiel | 34:32
(13: 17) |
GOG Svendborg TGI
4 Petersen |
November 4, 2006, Sat 7:00 p.m.
in Constanța |
1,500 spectators |
HCM Constanța
Smigic 9 |
29:29
(14: 17) |
HC Baník Karviná
7 Heinz |
November 12, 2006, Sun. 10:30 a.m.
in Karviná |
900 spectators | HC Baník Karviná
Heinz 5 |
32: 37
(13: 19) |
GOG Svendborg TGI
9 Hansen |
November 12, 2006, Sun 7:00 p.m.
in Kiel |
6,200 spectators |
THW Kiel
Lundström 13 |
47: 31
(24:18) |
HCM Constanța |
Group F.
September 30, 2006, Sat 6:55 pm
in Sandefjord |
450 spectators | Sandfjord TIF
Ellingsen 8 |
26:37
(12: 20) |
RK Celje
6 hums |
October 1, 2006, Sun. 5 p.m.
in Reykjavík |
1,700 spectators | Fram Reykjavík
Kárason 5 |
26:38
(13: 14) |
VfL Gummersbach
16 Sigurðsson |
October 5, 2006, Thursday 8:30 p.m.
in Leverkusen |
1,800 spectators | VfL Gummersbach | 36:25
(15:15) |
Sandfjord TIF
10 Jomaas |
October 8, 2006, Sun. 5:15 p.m.
in Celje |
3,500 spectators |
RK Celje
Harbok 8 |
35:24
(18: 12) |
Fram Reykjavík
5 Einarsson |
October 12, 2006, Thursday 8:30 p.m.
in Leverkusen |
2,700 spectators |
VfL Gummersbach
Alvanos 7 |
34:31
(14:16) |
RK Celje
8 Harbok |
October 14, 2006, Sat 6:55 pm
in Sandefjord |
400 spectators |
Sandfjord TIF
Jomaas 10 |
35: 26
(19: 14) |
Fram Reykjavík
6 Drengsson |
October 21, 2006, Saturday 4:00 p.m.
in Reykjavík |
500 spectators | Fram Reykjavík
Einarsson 14 |
30:33
(12: 16) |
RK Celje
11 Harbok |
October 21, 2006, Sat 6:55 pm
in Sandefjord |
600 spectators | Sandfjord TIF
Ellingsen 10 |
35: 37
(18:22) |
VfL Gummersbach
11 Narcisse |
November 2, 2006, Thursday 8:30 p.m.
in Leverkusen |
2,100 spectators | VfL Gummersbach | 38:29
(19: 14) |
Fram Reykjavík
9 Einarsson |
November 4, 2006, Sat 6:15 pm
in Celje |
4,000 spectators | RK Celje | 38: 27
(23: 17) |
Sandfjord TIF
8 Jomaas |
November 11, 2006, Sat. 5:00 p.m.
in Reykjavík |
200 spectators | Fram Reykjavík
Einarsson 5 |
28:31
(12: 12) |
Sandfjord TIF
7 Ellingsen |
November 11, 2006, Sat. 5:15 p.m.
in Celje |
5,900 spectators |
RK Celje
Harbok 10 |
31:29
(15:16) |
VfL Gummersbach
8 Zrnić |
Group G
September 30, 2006, Sat. 5:00 p.m.
in Stockholm |
1,800 spectators |
Hammarby IF
Apelgren 8 |
37:23
(18: 11) |
Panellinios Athens
6 Dobrkovic |
September 30, 2006, Sat. 5:15 p.m.
in Koper |
3,300 spectators | RK Kozina
Dimovski 5 |
26:29
(11:18) |
FC Barcelona
8 Romero |
October 7, 2006, Sat. 4:30 p.m.
in Barcelona |
3,500 spectators |
FC Barcelona
Romero 5 |
33:28
(16: 11) |
Hammarby IF
6 Larsson |
October 8, 2006, Sun. 5:45 p.m.
in Chalkida |
300 spectators |
Panellinios Athens
Zarlakoutis 6 |
32: 27
(17: 11) |
RK Kozina
8 Stojanović |
October 14, 2006, Saturday 4:00 p.m.
in Chalkida |
600 spectators | Panellinios Athens
Mastrogiannis 4 |
22:37
( 9:16) |
FC Barcelona
6 García |
October 14, 2006, Sat. 5:00 p.m.
in Stockholm |
1,800 spectators | Hammarby IF
Apelgren 7 |
33: 27
(14:15) |
RK Kozina
11 Stojanović |
October 21, 2006, Sat. 5:00 p.m.
in Stockholm |
7,500 spectators | Hammarby IF
Basic 6 |
31:34
(18: 19) |
FC Barcelona
8 Romero |
October 21, 2006, Sat. 6:30 p.m.
in Koper |
3,000 spectators |
RK Kozina
Korazija 10 |
32:25
(15:16) |
Panellinios Athens
6 Dobrkovic |
November 4, 2006, Saturday 4:00 p.m.
in Barcelona |
2,000 spectators | FC Barcelona | 38: 21
(17:10) |
RK Kozina
5 Jovičić |
November 5, 2006, Sunday 4:00 p.m.
in Chalkida |
200 spectators |
Panellinios Athens
Dobrkovic 6 |
34:30
(16: 17) |
Hammarby IF
7 Karlsson |
November 11, 2006, Sat. 4:30 p.m.
in Barcelona |
1,700 spectators | FC Barcelona | 34:24
(19: 11) |
Panellinios Athens
5 Dobrkovic |
November 12, 2006, Sun. 5:15 p.m.
in Koper |
3,000 spectators |
RK Kozina
Jovičić 7 |
30: 28
(13:15) |
Hammarby IF
5 Båverud |
Group H.
September 30, 2006, Sat 8:15 pm
in Bregenz |
1,500 spectators | A1 Bregenz HB
Medić 3 |
17:29
( 8:15) |
Montpellier HB
5 Hmam |
October 1, 2006, Sun. 6:30 p.m.
in Yuschne |
1,000 spectators | Portowyk Yuschne
Shkrobanets 8 |
28:33
(12: 17) |
BM Valladolid
9 Gull |
October 7, 2006, Sat 7:00 p.m.
in Montpellier |
2,800 spectators |
Montpellier HB
Hmmm 13 |
26:16
(13: 11) |
Portowyk Yuschne
4 Blagonadezhdin |
October 7, 2006, Sat 8:00 p.m.
in Valladolid |
3,500 spectators |
BM Valladolid
Gull 10 |
35:24
(13: 11) |
A1 Bregenz HB
6 Medić |
October 14, 2006, Sat. 8:00 p.m.
in Valladolid |
3,500 spectators |
BM Valladolid
Gull 9 |
34:25
(17: 13) |
Montpellier HB
9 Hmam |
October 14, 2006, Sat 8:15 pm
in Bregenz |
1,700 spectators | A1 Bregenz HB
Medić 9 |
20:22
(12: 11) |
Portowyk Yuschne
7 Ladyko |
October 21, 2006, Saturday 6:00 p.m.
in Yuschne |
1,000 spectators | Portowyk Yuschne
Ladyko 5 |
24:27
(12: 13) |
Montpellier HB
8 Hmam |
October 21, 2006, Sat 8:15 pm
in Bregenz |
1,400 spectators |
A1 Bregenz HB
Prce 9 |
35:35
(20: 21) |
BM Valladolid
11 Muratović |
November 4, 2006, Sat 7:00 p.m.
in Montpellier |
3,000 spectators | Montpellier HB | 37:24
(18: 13) |
A1 Bregenz HB
6 prce |
November 4, 2006, Sat 8:00 p.m.
in Valladolid |
3,200 spectators | BM Valladolid | 31:21
(17:10) |
Portowyk Yuschne
7 Gurkovsky |
November 11, 2006, Sat 6:00 p.m.
in Yuschne |
1,000 spectators |
Portowyk Yuschne
Shkrobanets 7 |
33: 27
(14:10) |
A1 Bregenz HB
9 Medić |
November 12, 2006, Sun. 5 p.m.
in Montpellier |
3,000 spectators |
Montpellier HB
Sioud 7 |
29:29
(14: 12) |
BM Valladolid |
Round of 16
Qualified teams
Qualified for the round of 16 were:
Games & results drawn
The draw for the round of 16 took place on November 14, 2006 at 11:00 am (GMZ + 1) in Vienna.
In the round of 16, a group leader always met a group runner-up from another group.
The first in the group had the right to play the second leg at home.
The first legs took place on 2/3/4. December 2006, the second leg on 7/8/9/10. December 2006.
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
Montpellier HB
Guigou 12 |
FC Barcelona
Romero 17 |
03.12. Sun. 5:00 p.m. | 09.12. Sat 4:30 p.m. | 51: 54 |
28: 25 (13: 10) | 23:29 ( | 9:15)|||
3,000 spectators | 7,000 spectators | |||
KC Veszprém
Lazarov 19th |
KIF Kolding
Nøddesbo 14 |
02.12. Sat 4:10 p.m. | 09.12. Sat 4:15 pm | 60 : 53 |
32: 22 (16: 10) | 28: 31 (14: 14) | |||
2,000 spectators | 2,600 spectators | |||
RK Kozina |
SDC San Antonio
Nikolić 10 |
03.12. Sunday 4:00 p.m. | 09.12. Sat 4:15 pm | 52: 70 |
23:34 (11:20) | 29: 36 (13: 19) | |||
3,000 spectators | 1,500 spectators | |||
GOG Svendborg TGI
Mogensen 13 |
BM Ciudad Real
Entrerríos 13 |
03.12. Sun 4:20 pm | 09.12. Sat 4:15 pm | 58: 64 |
28: 33 (18: 15) | 30: 31 (10: 17) | |||
1,400 spectators | 4,000 spectators | |||
SC Szeged
Krivokapić 12 |
BM Valladolid
Muratović 12 |
03.12. Sun. 1:05 pm | 10.12. Sun. 5:00 p.m. | 49: 50 |
25: 25 (13: 10) | 24: 25 (13: 13) | |||
3,500 spectators | 3,500 spectators | |||
RK Celje
Koksharov 14 |
SG Flensburg-Handewitt
Lacković 16 |
02.12. Sat 6 p.m. | December 8th Fri 7:15 pm | 67: 67 * |
41: 31 (21: 14) | 26: 36 (12: 20) | |||
5,800 spectators | 6,300 spectators | |||
Medvedi Chekhov
Tschipurin 12 |
VfL Gummersbach
Sigurðsson 14 |
02.12. Sa. 4:45 p.m. | 09.12. Sat 7:30 p.m. | 60: 69 |
31: 37 (16: 20) | 29: 32 (17: 17) | |||
3,500 spectators | 2,500 spectators | |||
Chambery Savoie HB
Joli 13 |
THW Kiel
Kavtičnik 13 |
04.12. Mon 8:00 p.m. | 07.12. Thursday 7:00 p.m. | 60: 76 |
33: 39 (14: 19) | 27: 37 ( | 8: 20)|||
3,200 spectators | 8,500 spectators |
* SG Flensburg-Handewitt qualified for the next round due to the away goals rule .
Quarter finals
Qualified teams
Qualified for the quarter-finals were:
SDC San Antonio SG Flensburg-Handewitt BM Valladolid VfL Gummersbach |
Games drawn and results
The draw for the quarter-finals took place on December 12, 2006 at 11:00 (GMT + 2) in Vienna.
The first legs took place on 23/24. February 2007, the second legs on 1st / 3rd / 4th March 2007.
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
BM Valladolid
Gull 17 |
VfL Gummersbach
Narcisse 15 |
24.02. Sat 6 p.m. | 04.03. Sun 6 p.m. | 70 : 68 |
36: 36 (19: 16) | 34: 32 (17: 18) | |||
3,500 spectators | 16,400 spectators | |||
KC Veszprém
Lazarov 14 |
THW Kiel
Karabatić 17 |
24.02. Sat 4:15 pm | 01.03. Thursday 8:00 p.m. | 71: 75 |
39: 36 (19: 20) | 32: 39 (15: 22) | |||
2,000 spectators | 10,300 spectators | |||
BM Ciudad Real
Stefánsson 12 |
SDC San Antonio
Kjelling 17 |
24.02. Sat 4:00 p.m. | 04.03. Sun 6 p.m. | 55: 58 |
26: 21 ( | 9: 14)29: 37 (15: 18) | |||
5,500 spectators | 2,200 spectators | |||
SG Flensburg-Handewitt
Christiansen 16 |
FC Barcelona
Tomás 12 |
02/23 Fri 7:15 pm | 03.03. Sat 4:30 p.m. | 60 : 55 |
31: 21 (13: 10) | 29: 34 (12: 14) | |||
6,300 spectators | 6,500 spectators |
Semifinals
Qualified teams
Qualified for the semifinals were:
THW Kiel SDC San Antonio SG Flensburg-Handewitt BM Valladolid |
The semi-final draw took place on March 6, 2007 at 11:00 (GMT + 2) in Vienna.
The first legs took place on 23/25. March 2007. The second legs took place on March 30 and April 1, 2007.
1st semifinals
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
SDC San Antonio | THW Kiel | 25.03. Sunday 4:00 p.m. | 30.03. Friday 7:00 p.m. | 64: 65 |
30: 28 (17: 18) | 34: 37 (19: 20) |
SDC San Antonio - THW Kiel 30:28 (17:18)
March 25, 2007 in Pamplona , Universitario de Navarra, 3,000 spectators
SDC San Antonio: Hvidt , Svensson - Vugrinec (8), Rocas (7), Andorinho (4), Balić (4), Nikolić (3), Kjelling (2), Ruesga (2), Dominiković , Jørgensen , Lozano , Ortigosa , Pérez
THW Kiel: Omeyer , Andersson - Kavtičnik (6), Karabatić (5), Andersson (4), Lövgren (4), Klein (3), Lundström (3), Ahlm (2), Linders (1), Zeitz
Referee: Valentyn Vakula & Aleksandr Liudovyk
THW Kiel - SDC San Antonio 37:34 (20:19)
March 30, 2007 in Kiel , Ostseehalle , 10,300 spectators
THW Kiel: Omeyer , Andersson - Karabatić (10), Lövgren (8), Kavtičnik (7), Klein (7), Linders (3), Andersson (1), Lundström (1), Xepkin , Zeitz
SDC San Antonio: Hvidt , Svensson - Ruesga (12), Balić (10), Rocas (4), Nikolić (3), Andorinho (2), Vugrinec (2), Dominiković (1), Jørgensen , Kjelling , Lozano , Ortigosa , Pérez
Referee: Gilles Bord & Olivier Buy
2nd semifinals
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
SG Flensburg-Handewitt | BM Valladolid | 23.03. Friday 7:45 p.m. | 04/01 Sun 7:00 p.m. | 56 : 55 |
32: 30 (17: 15) | 24: 25 (11: 13) |
SG Flensburg-Handewitt - BM Valladolid 32:30 (17:15)
March 23, 2007 in Flensburg , campus hall , 6,500 spectators
SG Flensburg-Handewitt: Beutler , Holpert - Lijewski (7), Boldsen (5), Christiansen (5), Nielsen (5), Lacković (3), Vranjes (3), Stryger (2), Jensen (1), Knudsen (1), Eggert , Johannsen , Lauritzen
BM Valladolid: Lorger , Sierra - Muratović (7), Gull (5), Rodríguez (5), Garabaya (4), Parrondo (4), Delgado Avila (2), Fernandez Roura (2), Ugalde Garcia (1), Antonio Marcos , López , Rentero Delgado, Velasco Encinas
Referee: Csaba Kekes & Pal Kekes
BM Valladolid - SG Flensburg-Handewitt 25:24 (13:11)
April 1st 2007 in Valladolid , Polideportivo Huerta del Rey, 6,100 spectators
BM Valladolid: Lorger , Sierra - Gull (8), Muratović (5), Parrondo (4), Rodríguez (4), Garabaya (2), Fernandez Roura (1), Velasco Encinas (1), Antonio Marcos , Delgado Avila, López , Rentero Delgado, Ugalde Garcia
SG Flensburg-Handewitt: Beutler , Holpert - Jensen (6), Christiansen (5), Nielsen (4), Lacković (3), Stryger (3), Lijewski (2), Boldsen (1), Eggert , Johannsen , Knudsen , Lauritzen , Vranjes
Referees: Nenad Krstic & Peter Ljubic
final
Qualified teams
Qualified for the final were:
Results
The drawing of the finals took place on April 3, 2007 at 11:00 am (GMT + 2) in Vienna.
The first leg took place on April 22, 2007. The second leg took place on April 29, 2007.
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
SG Flensburg-Handewitt | THW Kiel | 04/22 Sun. 5:30 p.m. | 04/29 Sun. 5:30 p.m. | 55: 57 |
28: 28 (10: 12) | 27:29 (10:15) |
SG Flensburg-Handewitt - THW Kiel 28:28 (10:12)
April 22, 2007 in Flensburg , campus hall , 6,300 spectators
SG Flensburg-Handewitt: Beutler , Holpert - Christiansen (9), Jensen (6), Lacković (4), Boldsen (3), Lijewski (2), Nielsen (2), Stryger (2), Eggert , Johannsen , Knudsen , Lauritzen , Behren
THW Kiel: Omeyer , Andersson - Karabatić (8), Zeitz (7), Andersson (5), Klein (4), Kavtičnik (2), Lundström (2), Linders , Xepkin
Referees: Vicente Breto Leon & Jose Antonio Huelin Trillo
THW Kiel - SG Flensburg-Handewitt 29:27 (15:10)
April 29, 2007 in Kiel , Ostseehalle , 10,300 spectators
THW Kiel: Omeyer , Andersson - Karabatić (9), Zeitz (7), Andersson (5), Kavtičnik (4), Linders (2), Klein (4), Lundström (1), Lövgren , Xepkin
SG Flensburg-Handewitt: Beutler , Holpert - Lijewski (6), Eggert (4), Johannsen (4), Knudsen (3), Lacković (3), Vranjes (3), Boldsen (2), Christiansen (2), Jensen , Lauritzen , Nielsen , Stryger
Referees: Miroslaw Baum & Marek Goralczyk
statistics
List of goalscorers
The list of goalscorers shows the top ten goalscorers in the EHF Champions League 2006/07. You can see the player's nation, name, position, club, games played, goals and Ø goals. The winner is the top scorer of the EHF Champions League 2006/07.
Pl. | nation | player | Item | society | Sp. | Gates | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Nikola Karabatić | (RL) | THW Kiel | 13 | 89 | 6.9 | |
2. | Lars Christiansen | (LA) | SG Flensburg-Handewitt | 14th | 84 | 6.0 | |
3. | Kiril Lazarov | (RR) | KC Veszprém | 10 | 82 | 8.2 | |
4th | Eric Gull | (RR) | BM Valladolid | 12 | 79 | 6.6 | |
5. | Kim Andersson | (RR) | THW Kiel | 14th | 73 | 5.2 | |
6th | Henrik Lundström | (LA) | THW Kiel | 14th | 65 | 4.6 | |
7th | Alen Muratović | (RL) | BM Valladolid | 10 | 64 | 6.4 | |
Guðjón Valur Sigurðsson | (LA) | VfL Gummersbach | 10 | 64 | 6.4 | ||
9. | Sjarhej Harbok | (RL) | RK Celje | 8th | 60 | 7.5 | |
10. | Daniel Narcisse | (RM) | VfL Gummersbach | 10 | 60 | 6.0 |