2000 Summer Olympics / Participant (Italy)
ITA
13 | 8th | 13 |
Italy took part in the 2000 Summer Olympics in the Australian metropolis of Sydney with 361 athletes, 115 women and 246 men, in 28 sports.
Since 1896 it was Italy's 23rd participation in the Summer Olympics .
Flag bearer
The basketball player Carlton Myers wore the flag of Italy during the opening ceremony at Stadium Australia .
Medalist
13 won gold, 8 silver and 13 bronze medals, the Italian team took 7th place in the medals table .
Participants by sport
baseball
- Men's
- Matteo Baldacci
- Fabio Betto
- Roberto Cabalisti
- Luigi Carrozza
- Francesco Casolari
- Marc Cerbone
- Davide Dallospedale
- Alberto D'Auria
- Roberto De Franceschi
- Daniele Di Pace
- Andrea Evangelisti
- Daniele Frignani
- Emiliano Ginanneschi
- Seth La Fera
- Stefano Landuzzi
- Claudio Liverziani
- Christopher Madonna
- Christian Mura
- Daniel Newman
- Battista Perri
- Diego Ricci
- David Sheldon
- Jason Simontacchi
- Michele Toriaco
basketball
- Men's
- Alessandro Abbio
- Gianluca Basile
- Roberto Chiacig
- Marcelo Damiao
- Gregor Fucka
- Giacomo Galanda
- Agostino Li Vecchi
- Denis Marconato
- Andrea Meneghin
- Michele Mian
- Carlton Myers
- German Scarone
Archery
Men's | ||
---|---|---|
Matteo Bisiani | Single team |
silver |
Ilario Di Buò | Single team |
silver |
Michele Frangilli | Single team |
silver |
Ladies | ||
Irene Franchini | Single team |
|
Cristina Ioriatti | Single team |
|
Natalia Valeeva | Single team |
Boxing
-
Ottavio Barone
- medium weight
-
Leonard Bundu
- Welterweight
-
Ciro Di Corcia
- Light middleweight
-
Giacobbe Fragomeni
- Light heavyweight
-
Sven Paris
- Light welterweight
-
Paolo Vidoz (bronze )
- Super heavyweight
fencing
- Men's
Surname | competition |
---|---|
Angelo Mazzoni | Epee single |
Paolo Milanoli | Epee single |
Alfredo Rota | Epee single |
Daniele Crosta | Foil single |
Salvatore Sanzo | Foil single |
Matteo Zennaro | Foil single |
Raffaello Caserta | Saber single |
Luigi Tarantino | Saber single |
Tonhi Terenzi | Saber single |
Angelo Mazzoni Paolo Milanoli Maurizio Randazzo Alfredo Rota |
Epee team (gold ) |
Daniele Crosta Gabriele Magni Salvatore Sanzo Matteo Zennaro |
Foil team (bronze ) |
Raffaello Caserta Giampiero Pastore Luigi Tarantino Tonhi Terenzi |
Saber crew |
- Ladies
Surname | competition |
---|---|
Cristiana Cascioli | Epee single |
Margherita Zalaffi | Epee single |
Diana Bianchedi | Foil single |
Giovanna Trillini | Foil single (bronze ) |
Valentina Vezzali | Foil single (gold ) |
Diana Bianchedi Giovanna Trillini Valentina Vezzali |
Foil team (gold ) |
Soccer
Men's
- goal
- Defense
- 2 Alessandro Grandoni
- 3 Luca Mezzano
- 4 Marco Zanchi
- 5 Matteo Ferrari
- 14 Claudio Rivalta
- 15 Bruno Cirillo
- midfield
- 6 Gennaro Gattuso
- 8 Roberto Baronio
- 13 Massimo Ambrosini
- 16 Ighli Vannucchi
- 17 Cristiano Zanetti
- 21 Fabio Firmani
- Storm
- Substitute player
- 19 Gennaro Scarlato
- 20 Stefano Morrone
- 22 Cristiano Lupatelli (goal)
- Trainer
- Results
Weightlifting
- Men's
-
Moreno Boer
- Heavyweight
-
Giuseppe Ficco
- Light-heavyweight
-
Sergio Mannironi
- lightweight
- Ladies
-
Eva Giganti
- Flyweight
Judo
- Men's
- Girolamo Giovinazzo
-
Luigi Guido
- Light heavyweight
-
Francesco Lepre
- Light middleweight
- Giuseppe Maddaloni
-
Michele Monti
- medium weight
- Ladies
-
Cinzia Cavazzuti
- lightweight
-
Jenny Gal
- Light middleweight
- Emanuela Pierantozzi
- Ylenia Scapin
canoe
- Men's
-
Antonio Scaduto
- Single kayak, 500 m
-
Jacopo Majocchi
- Single kayak, 1000 m
-
Beniamino Bonomi & Antonio Rossi (Gold )
- Two-person kayak, 500 m and 1000 m
- Ladies
-
Josefa Idem (gold )
- Single kayak, 500 m
- Men's
-
Pierpaolo Ferrazzi (bronze )
- One kayak
-
Enrico Lazzarotto
- One kayak
- Ladies
-
Maria Cristina Giai Pron
- One kayak
athletics
Modern pentathlon
- Men's
- Ladies
Cycling
Road racing
- Men's
-
Michele Bartoli
- Road racing
-
Paolo Bettini
- Road racing
-
Francesco Casagrande
- Road racing
-
Danilo Di Luca
- Road racing
-
Marco Pantani
- Road racing
- Ladies
-
Roberta Bonanomi
- Road racing
-
Alessandra Cappellotto
- Road racing
-
Valeria Cappellotto
- Road racing
train
- Men's
-
Mario Benetton
- Team pursuit
-
Eagle Capelli
- Team pursuit
-
Roberto Chiappa
- Keirin
-
Cristiano Citton
- Team pursuit
- Silvio Martinello
- Marco Villa
- Ladies
Mountain bike
- Men's
-
Marco Bui
- Cross country
-
Hubert Pallhuber
- Cross country
- Ladies
horse riding
- dressage
-
Pia louse
- singles
- Leap
-
Gianni Govoni
- singles
-
Jerry Smit
- singles
- versatility
-
Giacomo Della Chiesa
- team
-
Fabio Magni
- Individual, team
-
Andrea Verdina
- Individual, team
-
Lara Villata
- team
Wrestling
- Men's
-
Riccardo Magni
- Lightweight, Greco-Roman
-
Giuseppe Giunta
- Super heavyweight, Greco-Roman
rowing
- Men's
-
Mattia Righetti
- One
- Giovanni Calabrese & Nicola Sartori
-
Pasquale Panzarino & Luigi Sorrentino
- Two without a helmsman
- Elia Luini & Leonardo Pettinari
- Lorenzo Carboncini , Riccardo Dei Rossi , Valter Molea & Carlo Mornati
- Agostino Abbagnale , Rossano Galtarossa , Simone Raineri & Alessio Sartori
-
Catello Amarante , Salvatore Amitrano , Carlo Gaddi & Franco Sancassani
- Lightweight foursome
-
Franco Berra , Gioacchino Cascone , Alessandro Corona , Luca Ghezzi , Gaetano Iannuzzi , Raffaello Leonardo , Mario Palmisano , Marco Penna & Valerio Pinton
- Eighth
shoot
- Men's
-
Andrea Benelli
- Skeet
-
Marco De Nicolo
- Air rifle 10 m, small caliber 50 m lying down
-
Roberto Di Donna
- Air pistol 10 m, free pistol 50 m
-
Daniele Di Spigno
- Double trap
-
Vigilio Fait
- Air rifle 10 m, free pistol 50 m
-
Ennio Falco
- Skeet
-
Pietro Genga
- Skeet
-
Marco Innocenti
- Double trap
- Giovanni Pellielo
-
Paolo Ranno
- Air pistol 10 m
-
Marco Venturini
- Trap
-
Rodolfo Viganò
- Trap
- Ladies
- Deborah Gelisio
-
Giulia Iannotti
- Trap
-
Cristina Vitali
- Skeet
swim
discipline | Men's | Ladies |
---|---|---|
50 m freestyle | Lorenzo Vismara | Cristina Chiuso |
100 m freestyle | Lorenzo Vismara | Cristina Chiuso |
200 m freestyle | Massimiliano Rosolino (bronze ) | Sara Parise |
400 m freestyle |
Emiliano Brembilla Massimiliano Rosolino (Silver ) |
Sara Goffi |
1500 m freestyle |
Emiliano Brembilla Christian Minotti |
|
100 m back | Emanuele Merisi | |
200 m back |
Mirko Mazzari Emanuele Merisi |
|
100 m chest | Domenico Fioravanti (gold ) | |
200 m chest |
Domenico Fioravanti (gold ) Davide Rummolo (bronze ) |
|
200 m butterfly | Massimiliano Eroli | |
200 m layers | Massimiliano Rosolino (gold ) | Federica Biscia |
400 m layers |
Alessio Boggiato Massimiliano Eroli |
Federica Biscia |
4 × 100 m freestyle |
Simone Cercato Mauro Gallo Klaus Lanzarini Massimiliano Rosolino Lorenzo Vismara |
Cristina Chiuso Sara Parise Luisa Striani Cecilia Vianini |
4 × 200 m freestyle |
Andrea Beccari Emiliano Brembilla Simone Cercato Klaus Lanzarini Matteo Pelliciari Massimiliano Rosolino |
Sara Goffi Sara Parise Luisa Striani Cecilia Vianini |
Synchronized swimming
-
Maurizia Cecconi , Alessia Lucchini
- duet
-
Giada Ballan , Serena Bianchi , Mara Brunetti , Giovanna Burlando , Chiara Cassin , Maurizia Cecconi , Alice Dominici , Alessia Lucchini , Clara Porchetto
- team
sailing
- Men's
- Luca Devoti
-
Riccardo Giordano
- Windsurfing
-
Francesco Ivaldi , Matteo Ivaldi
- 470s
- Ladies
- Alessandra Sensini
-
Larissa Nevierov
- Europe
-
Federica Salvà & Manuela Sossi
- 470s
- Open
-
Diego Negri
- laser
-
Francesco Bruni , Gabriele Bruni
- 49er
-
Lorenzo Giacomo Bodini , Marco Bruno Bodini
- tornado
-
Ferdinando Colaninno , Pietro D'Ali
- star
-
Nicola Celon , Daniele De Luca , Michele Paoletti
- Yngling
Softball
- Ladies
- Clelia Ailara
- Loredana Auletta
- Susan Bugliarello
- Daniela Castellani
- Marina Cergol
- Sabrina Comberlato
- Nicole Di Salvio
- Francesca Francolini
- Marta Gambella
- Alessandra Gorla
- Jie Hua
- Giovanna Palermi
- Verusca paternoster
- Claudia Petracchi
- Jue-Fen Sun
Taekwondo
- Men's
-
Claudio Nolano
- Featherweight
-
Mario De Meo
- Welterweight
- Ladies
-
Cristiana Corsi
- Featherweight
tennis
- Men's
-
Gianluca Pozzi
- singles
-
Massimo Bertolini & Cristian Brandi
- Double
- Ladies
-
Silvia Farina Elia
- singles
-
Tathiana Garbin
- singles
-
Rita Grande
- singles
-
Silvia Farina Elia & Rita Grande
- Double
Triathlon
- Men's
- Ladies
do gymnastics
- Men's
Individual all-around
- Ladies
Individual all-around and team all-around
Rhythmic sports gymnastics
Individual all-around
Team all-around
volleyball
Beach
-
Laura Bruschini & Annamaria Solazzi
- Ladies tournament
-
Daniela Gattelli & Lucilla Perrotta
- Ladies tournament
-
Maurizio Pimponi & Andrea Raffaelli
- Men's tournament
Hall
- Men (bronze )
- Marco Bracci
- Mirko Corsano
- Alessandro Fei
- Andrea Gardini
- Andrea Giani
- Pasquale Gravina
- Luigi Mastrangelo
- Marco Meoni
- Samuele Papi
- Simone Rosalba
- Andrea Sartoretti
- Paolo Tofoli
- Ladies
- Sabrina Bertini
- Antonella Bragaglia
- Maurizia Cacciatori
- Ana Paula De Tassis
- Manuela Leggeri
- Eleonora Lo Bianco
- Anna Vania Mello
- Darina Mifkova
- Paola Paggi
- Francesca Piccinini
- Simona Rinieri Dennis
- Elisa Togut
Water polo
- Men's
- Alberto Angelini
- Francesco Attolico
- Fabio Bencivenga
- Leonardo Binchi
- Alessandro Calcaterra
- Roberto Calcaterra
- Alberto Ghibellini
- Amedeo Pomilio
- Francesco Postiglione
- Carlo Silipo
- Leonardo Sottani
- Stefano Tempesti
- Antonio Vittorioso
Diving
- Men's
-
Nicola Marconi
- Artistic jumping, synchronized jumping
-
Massimiliano Mazzucchi
- Diving
-
Donald Miranda
- Artistic jumping, synchronized jumping
- Ladies
-
Tania Cagnotto
- Jumping
-
Maria Marconi
- Jumping
Web links
- Italian Olympic team 2000 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )